Bayi Denetim Sisteminde Güncelleme

19 Aralık 2019 Perşembe

Önemli Duyuru (Son Güncelleme: 01.06.2015)

• Değerli Bayimiz, EPDK'nın 1240 sayılı Petrol Piyasasında Dağıtıcı Lisansı Sahiplerinin Bayi Denetim Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kurul Kararı uyarınca tüm istasyon ve istasyon dışı akaryakıt alım ve satışlarının kayıt altına alınması gerekmektedir. 1240 sayılı Karar'da EPDK tarafından bazı önemli değişiklikler yapılmış ve bu düzenlemeyle 1 Haziran 2015 tarihi itibarı ile Bayi ve Dağıtıcı lisansı sahiplerine önemli ilave yükümlülükler ve yaptırımlar getirilmektedir. İlave yükümlülükler gereği istasyonlardaki tank, pompa otomasyonu, otomasyon bilgisayarı ve internet bağlantısından oluşan tüm sistemin tamamının aksamadan çalışması gereklidir. İnternet bağlantılarında aksamalar yaşanmaması için problemi olan bayilerimizde daha sağlıklı çalışan VPN sistemine geçilecektir.

• Değerli Bayimiz,İstasyonunuzda otomasyon sistemine kayıtlı vaziyet planı haricinde tank bulundurulması, EPDK tarafından cezaya tabi tutulmaktadır. Vaziyet planı dışında istasyonlarınızda tank bulundurulmamalıdır.İstasyonlarınızda otomasyon dışı tank bulunması durumunda gerekli işlemleri ivedilikle yerine getirmeniz gerekmektedir. Detaylar için tarafımızla iletişime geçiniz.

• Değerli bayimiz Pompa mühürlerinizin kontrollerinin sağlanarak 2013 mühürlerinin değiştirilmesi için ilgili kurumlara dilekçe ile başvurulması cezai bir durum ile karşılamamak adına önem arz etmektedir.

• Değerli Bayimiz, İş yeri Açma Çalıştırma Ruhsatlarınızda EPDK ya sunduğunuz son ruhsattan sonra herhangi bir değişiklik-yenileme olduysa (adres, ada-pafta-parsel bilgisi, unvan, tank kapasiteleri vs) veya bundan sonraki dönemde olursa EPDK ya bilgi verip Ruhsat tadili yapmanız gerekiyor.

Aksi halde EPDK tarafınıza cezaya uygulayacaktır.

• 1 Mart'tan itibaren önemli değişiklikler yapılan 1240 Sayılı Kurul Kararına istinaden (Tam metni için tıklayınız.) dolum ve irsaliye eşleşmeleriniz 48 saat içinde EPDK'ya bildirilmektedir. Bu nedenle akaryakıt dolumlarınızda tank dolum kurallarına (Detaylar için tıklayınız.) titizlikle riayet etmenizi rica ederiz. Herhangi bir aksaklık durumunda beklemeden otomasyon bölümü ile temasa geçiniz.

Sosyal Medya